Content
- Przygotowanie do badania
- Badanie kolposkopowe – jak się przygotować?
- Wskazania do badania:
- Plamienie implantacyjne – kiedy się pojawia, jak wygląda i ile trwa?
- Znaczenie wyników kolposkopii dla dalszej diagnostyki
- Czy kolposkopia jest bolesna, kiedy ją zrobić i ile kosztuje?
- Kolposkopia – wykonaj w Centrum Medycznym Tartaczna 2
Rutynowe stosowanie kolposkopii minimalizuje ryzyko przeoczenia przez lekarza jakichkolwiek patologii. Czekanie na bares wynik badania zazwyczaj wiąże się ze sporymi emocjami. Jeśli diagnostyka zmian w szyjce macicy nie wskazała żadnych nieprawidłowości, tuż po badaniu otrzymujesz jego wynik z opisem. Jeśli lekarz w trakcie badania zauważy niepokojące zmiany, pobierze wycinek do badania histopatologicznego. Czy pobranie wycinka oznacza od razu nieprawidłowy wynik kolposkopii?
Przygotowanie do badania
Kolposkopię można wykonać bezpłatnie w ramach NFZ (potrzebne jest wtedy skierowanie od ginekologa) lub w gabinecie prywatnym. Koszt w tym ostatnim przypadku wynosi od około 280 zł do nawet 600 zł, jeżeli badaniu towarzyszy pobranie wycinków histopatologicznych. Kolposkopia to nic innego jak badanie obrazowe, w którym w dużym powiększeniu można wykryć zmiany błony śluzowej szyjki macicy, pochwy i sromu. Kolposkopia wykonywana jest w gabinecie lekarskim za pomocą kolposkopu, czyli zaawansowanego optycznie mikroskopu umożliwiającego nawet pięćdziesięciokrotne powiększenie obrazu. W określonych przypadkach (szczegóły tutaj) lekarz może zlecić pacjentce wykonanie biopsji.
Badanie kolposkopowe – jak się przygotować?
Poddawany analizie, wykazuje, czy występuje jakaś zmiana chorobowa lub czy została ona usunięta w całości. Uzyskana tkanka bywa też pomocna przy planowaniu operacji, gdyż obrazuje jak duże jest ognisko zapalne. Zabieg szczegółowo przedstawia stan powierzchni nabłonka i naczyń układu rozrodczego w bardzo dużym powiększeniu. Kolposkopia przebiega podobnie do zwykłego badania ginekologicznego.
Wskazania do badania:
W takiej sytuacji lekarz zwykle stosuje miejscowe znieczulenie. Wynik badania kolposkopowego pacjentka otrzymuje praktycznie po zakończeniu procedury. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pobierany jest materiał biologiczny do dalszej diagnostyki. Najdłużej czeka się na wynik badania histopatologicznego – czas oczekiwania wynosi nawet około 3-4 tygodnie. Zastosowanie kolposkopii w profilaktyce daje możliwość identyfikacji i działań profilaktycznych przed rozwojem zmian nowotworowych.
Plamienie implantacyjne – kiedy się pojawia, jak wygląda i ile trwa?
Zostaniesz poproszona rozebranie się od pasa w dół i położenie się na fotelu ginekologicznym. Następnie lekarz założy wziernik — taki sam jak przy rutynowym badaniu i zbliży do niego kolposkop.Uwaga — nie będzie wkładał go do środka. Kolposkopia z VisualCheck to narzędzie oparte na inteligencji rozszerzonej, które pomaga podejmować ginekologom trafne decyzje kliniczne, dodatkowo oceniając zmiany w obrębie szyjki macicy.
Znaczenie wyników kolposkopii dla dalszej diagnostyki
Regularne odwiedziny u specjalisty ginekologii mają kluczowe znaczenie dla zdrowia każdej kobiety. To właśnie one umożliwiają wczesne wykrywanie zmian przednowotworowych oraz nowotworowych, tak niezbędne dla skutecznego leczenia. Rozumiemy, jak ważna jest profilaktyka nowotworów złośliwych u kobiet, dlatego zachęcamy do regularnego wykonywania badań, takich jak cytologia i test na HPV. Pamiętaj, że wczesne wykrycie nieprawidłowości może uratować odmowa składania zeznań konsekwencje życie.
Czy kolposkopia jest bolesna, kiedy ją zrobić i ile kosztuje?
- W przypadku wykrycia potencjalnie nieprawidłowych obszarów lekarz może pobrać wycinki tkanki w celu dalszej oceny histopatologicznej.
- Wielu osobom wydaje się, że jedynym rozwiązaniem problemu z zajściem w ciążę jest zapłodnienie in vitro.
- W przypadku pobrania wycinków wskazane jest wstrzymanie się od współżycia oraz wprowadzania globulek dopochwowych, tamponów kilka dni po wykonanej procedurze.
- Aby uzyskać jak najbardziej dokładne wyniki, zaleca się powstrzymanie od współżycia oraz zaprzestanie stosowania leków dopochwowych na 24–48 godzin przed badaniem.
- Na podstawie uzyskanych wyników badania kolposkopowego oraz pobranych wycinków lekarz ginekolog może ustalić dalsze postępowanie.
- Z zastosowaniem kolposkopu specjalista ma możliwość rzetelnej oceny zmian chorobowych w kanale szyjki macicy lub weryfikacji nieprawidłowych wyników cytologii.
Następnie szyjka macicy zostanie oczyszczona ze śluzu, przemyta chlorkiem sodu i przeprowadzona zostanie próba z użyciem 3% roztworu kwasu octowego i płynu Lugola. W trakcie badania lekarz może pobrać wycinek do badania histopatologicznego. Wśród nich prym wiedzie ZedScan – urządzenie rewolucjonizujące badanie kolposkopowe, dzięki któremu możliwe jest wczesne wykrywanie zmian przednowotworowych oraz onkologicznych.
Kolposkopia – wykonaj w Centrum Medycznym Tartaczna 2
Pamiętaj, że uzyskanie szczegółowych informacji na temat Twojego zdrowia jest ważne dla zaplanowania dalszych kroków diagnostyki i leczenia. Regularna komunikacja z twoim ginekologiem daje możliwość lepszego zrozumienia Twojego zdrowia i potrzeb. Aby umówić się na badanie kolposkopowe, możesz skontaktować się z nami telefonicznie lub za pośrednictwem strony internetowej. Klinika FemiMea oferuje dogodne terminy wizyt, abyś mogła bez problemu znaleźć czas dopasowany do swojego grafiku. Nie czekaj, umów wizytę już dziś i miej pewność, że Twoje zdrowie jest w najlepszych rękach.
댓글을 남겨주세요
You must be logged in to post a comment.